Hidegen sajtolt növényi olaj. A növényi olajokat, „folyékony fénynek“ is nevezzük. Ezek mint energiatárolók sok egyedi alkotóelemet, és tápanyagot raktároznak.
A szőlőmagolaj a legritkább borszőlő (Vitis Vinifera) magjából nyerik. Minden borszőlőben vannak szőlőmagok, melyeket legtöbbször mechanikusan választanak szét a szőlőszemekből a bor készítésekor. A visszamaradó rész a szőlőtörköly, amely a szőlő vagy más gyümölcs préselését követően marad hátra.
A nyers szőlőmag olajból el kell távolítani a tannin tartalmat. Enélkül a lépés nélkül az olaj keserű ízű maradna. A feldolgozás során kitűnő minőségű olajat kapunk amelyhez speciális szagtalanítási eljárást használunk, hogy eltűnjenek a kellemetlen szagú komponensek. Az eljárást vákuumban végezzük, így az olaj nem oxidálódik magas hőmérsékleten. Így fogyasztóbarát terméket kapunk káros hatások nélkül. A konyhai felhasználás során sokkal magasabb hőmérséklet-változásoknak tesszük ki az olajat.
A finomított olaj tápértéke közel azonos, a hidegen préselt olajéval.
A körültekintően beszerzett szőlőmagok körülbelül 90% telítetlen zsírsavat tartalmaznak, amelyekből a legnagyobb arányt az esszenciális zsírsav, a linolsav képviseli. Az esszenciális zsírsavak pótlása nagyon fontos, mivel tudjuk, hogy ezeket a testünk nem képes szintetizálni. A laboratóriumi elemzés megerősíti, hogy a szőlőmag olaj linolsav tartalma meghaladja a 70%-ot.
A szőlőmagolaj nagyon lágy, világos zöld árnyalattal rendelkezik. Az olaj ismert az OPC (oligomer proantocianid komplex) magas, természetesen előforduló tartalmáról. Az OPC erős antioxidánsként működik.
A szőlőmagolaj egyaránt alkalmas a hideg ételekhez és salátákhoz, valamint szépségápolási célokra.
Száraz, hűvös helyet tárlandó.
Magyar név: Borszőlő
Angol név: Grape seed
Latin név: Vitis vinifera
Származási ország: Kína