Kezdjük azzal, hogy mi is az aromaterápia?
Röviden a holisztikus aromaterápia az illékony növényi olajok, különösen az illóolajok felhasználását jelenti a fizikai, érzelmi és lelki jólét érdekében. Fontosnak tartjuk az „aromaterápia” kifejezés használatának helyes alkalmazása, ugyanis néhány termék címkéjén, még azokon is, amelyek szintetikus összetevőket tartalmaznak, találkozhatunk az aromaterápia szóval. Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a paraffinviaszból és illatolajokból készült gyertyák (égéskor nem természetes összetevők égéstermékei kerülnek a légtérbe), valamint számos más, kellemes illatú, nem természetes összetevőket tartalmazó termék is alkalmas aromaterápiára.
A mi javaslatunk szerint, azonban csak természetes összetevőkből álló illóolaját alkalmazzunk aromaterápiás céllal!
Sokszor találkozhatunk cikkekben azzal, hogy az illóolajokat vagy az aromaterápiát “új felfedezésnek” nevezik, ez azonban tévhit, az aromaterápia nem napjaink új hóbortja.
Az aromaterápia története és eredetének feltárása meglehetősen lenyűgöző. Bár az aromaterápia kifejezést csak a 20. században kezdték el használni, az aromás növényi anyagok és olajok használata több ezer éves múltra tekint vissza. A desztilláció és az illóolajok felhasználása közel ezer éves múlttal rendelkezik.
A kínaiak az elsők között voltak, akik aromás növényeket használtak a jó közérzet érdekében. Lelki gyakorlataik során tömjént égettek a harmónia és az egyensúly megteremtése érdekében. Később az egyiptomiak feltaláltak egy kezdetleges lepárlógépet, amely lehetővé tette a cédrusfa olaj nyers kivonását. Egyesek források szerint Perzsia és India is feltalálhatta a lepárló gépeket, de erről nagyon kevés információ áll rendelkezésre.